Ankastre Mutfak Dolabı Modelleri

ankastre-mutfak-dolabi-modelleri-2

Öncelikle ankastre teriminin ne anlama geldiğini açıklayalım. Ankastre, eşyaların gömülü olarak yerleştirilmesi ve hareket ettirilememesini ifade eden bir mimarlık terimidir. Evlerde daha fazla yer kullanımını mümkün kılan bu tasarım şekli sayesinde, elektronik eşyalar ve dolaplar birbirlerinin konumuna göre gömülü olarak yerleştirilirler ve bu sayede daha az alana daha fazla eşya yerleştirilmiş olur. Mutfak dekorasyonunda ankastrenin […]

Öncelikle ankastre teriminin ne anlama geldiğini açıklayalım. Ankastre, eşyaların gömülü olarak yerleştirilmesi ve hareket ettirilememesini ifade eden bir mimarlık terimidir. Evlerde daha fazla yer kullanımını mümkün kılan bu tasarım şekli sayesinde, elektronik eşyalar ve dolaplar birbirlerinin konumuna göre gömülü olarak yerleştirilirler ve bu sayede daha az alana daha fazla eşya yerleştirilmiş olur.

Mutfak dekorasyonunda ankastrenin kullanımı, davlumbaz, fırın, bulaşık makinesi, çaşaşır makinesi ve buzdolabı gibi elektronik eşyaların dolaplarla içiçe geçmiş şekilde tasarlanması ve bu sayede daha az yer kaplaması şeklinde olmuştur. Şimdilerde birçok ev hanımı, mutfakta tezgahın altını bulaşık ve çamaşır makinesi için kullanmakta, buzdolabının üst bölümüne sık kullanılmayan mutfak gereçleri için dolap yerleştirmekte, mikrodalga fırını boy dolapların ortasına yerleştirerek kolay kullanımı hedeflemektedir.

Bu yazımızda, sizlere ankastre olarak tasarlanmış olan mutfak dolabı modellerine örnekler vereceğiz.

Ankastre Mutfak Dolapları

Öncelikle şunu belirtelim. Normal mutfak dolabı modellerinde ankastre sistemler yıllardır kullanılıyordu. Ancak büyük firmaların “ankastre mutfak” terimini bir pazarlama aracı olarak kullanmasından sonra bu terim ile anılan mutfak modelleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Nitekim bu sistem mutfağı geniş olmayan her ailenin tercih ettiği bir sistemdir. Ancak pazarlanmasından sonra ünlenmiş ve maalesef büyük firmaların üzerine yapışan bir tasarım tekniği haline gelmiştir. Gelelim modellerimize…

Bu modelimizde sol paneldeki dolabın orta bölümüne yerleştirilen mikrodalga fırın dikkati çekmektedir. Mikrodalga fırınlar, genellikle kişinin boyuyla orantılı bir yüksekliğe konulmaktadır ki, kullanımı kolay olsun. Ancak önceki yazılarımızdan birinde belirttiğimiz gibi mikrodalga fırın gibi elektronik eşyalar yoğun biçimde elektromanyetik dalgalar yaymaktadır ve fırının çalıştığı dönemlerde fırın yakın mesafede, mümkünse mutfakta durulmaması tavsiye edilir.

Bunların dışında bu modelde ankastre tasarıma uygun olarak ocağın tezgaha gömülü olması dikkati çekmektedir.

Bu modelde ise öncekinde olduğu gibi kullanıcının boyuyla orantılı adet 2 tane fırının yan yana yerleştirildiği görülmektedir. Yine bu modelde dikkati çeken diğer unsur ocağın tezgaha gömülü olmasıdır. Tezgahın alt bölümüne yahut fırınların altındaki bölmeye isteğe bağlı olarak bulaşık makinesi veya çamaşır makinesi yerleştirilebilir.

Bu model ise geleneksel mutfak dolabı modellerinde ankastre sisteminin kullanımına bir örnektir. Görüldüğü gibi fırınlı ocak ve bulaşık makinesi tezgahın altına yerleştirilmiştir. Ocağın üstünde dikkat edilirse aspiratör de dolaba gömülü olarak yerleştirilmiştir. Tezgahın uzantısında buzdolabı da bulunmaktadır. Profil kapak üretilmiş bu model, çoğu orta sınıf ailenin evindeki mutfaklara benzemektedir.

Sonuç

Ankastrenin geleneksel ve modern mutfaklarda kullanımına ilişkin üç adet mutfak modelini inceledik. Önemli olan, mutfağınıza en uygun modeli seçmek adına ihtiyacınıza cevap verecek ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde mutfak tasarımınızı yaptırmanızdır.

Yorum Yapmak İstiyorum

İsim